Główna |Artykuły |

Rodzaje owijek tenisowych i ich funkcja

Napisany przez Redakcja TenisZiemny.info

Owijki do rakiet tenisowych dzielą się na dwa rodzaje:

a) Owijki bazowe (basic grip)
b) Owijki wierzchnie (overgrip)

Na czym polega różnica pomiędzy owijką bazową a wierzchnią? Jak sama nazwa wskazuje owijka bazowa jest to tak zwana baza. Każda rakieta tenisowa, którą kupujemy ma od razu nawiniętą owijkę bazową. Natomiast owijkę wierzchnią nawija się na bazową. Czyli możemy powiedzieć, że owijka bazowa jest bazą dla owijki wierzchniej.

Ponadto owijki bazowe (basic grip) są grubsze, ich grubość wynosi od 1 do 2 mm.

Owijki wierzchnie (overgrip) są cieńsze, zazwyczaj nie przekraczają grubości 1 mm. Ich głównym zadaniem jest ochrona owijki bazowej, oraz poprawa parametrów rakiety tenisowej. Poprzez zastosowanie różnego rodzaju owijek wierzchnich możemy uzyskać uchwyt dopasowany do naszych preferencji. Możemy zastosować owijkę, która będzie absorbowała wilgoć , jest to szczególnie doceniane przez tenisistów, którym szybko pocą się ręce. Dostępne są również owijki, które zwiększają lepkość. Tego typu owijki są doceniane przez tenisistów, którzy chcą pewnie czuć rakietę tenisową w dłoni.

Należy pamiętać o tym, że nawijając owijkę wierzchnią zwiększamy automatycznie grubość rączki rakiety tenisowej.

Owijki różnych firm można nawijać na rakiety tenisowe dowolnego producenta. W związku z tym posiadając rakietę tenisową firmy X możemy nawinąć na nią owijkę firmy Y.

Jak często należy zmieniać owijki w rakietach tenisowych?

Zależy to od rodzaju owijki.

a) Owijki bazowe zmienia się je bardzo rzadko lub w ogóle.
b) Owijki wierzchnie zmienia się zazwyczaj co kilka kilkanaście godzin gry w tenisa w przypadku gdy stracą swoje właściwości, bardzo się pobrudzą lub po prostu zaczną się przecierać.

Zobacz inne artykuły o tenisie ziemnym