Główna |Artykuły |

Jak lepiej grać w tenisa cz 1 – Rytuały

Napisany przez Redakcja TenisZiemny.info

Tenis jest grą w której duże znaczenia ma siła psychiczna, fizyczna jak i technika gry. Aby lepiej grać w tenisa należy pracować nad tymi trzema aspektami. W tym artykule zostanie poruszony temat pracy nad siła psychiczną. Podczas rozgrywki tenisowej około 30% czasu przypada na faktyczną wymianę piłek. Natomiast pozostały czas jest to czas oczekiwania na serwis, zmiana stron, przerwy itp. Czyli podczas meczu tenisowego mamy więcej czasu na to aby się zdekoncentrować, demotywować niż faktycznie gramy. Z drugiej jednak strony ten czas możemy poświecić na zaplanowanie kolejnych piłek. Zmotywowanie się do dalszej walki.

W jaki sposób nie dać się wyprowadzić z równowagi? Wielu tenisistów, aby opanować stres stosuje różnego rodzaju rytuały. Owe rytuały są wykonywane zarówno podczas meczu jak i w czasie przerw jak i przed samym meczem. Ich głównym celem jest opanowanie zdenerwowania, zwiększenie pewności siebie oraz nastawienie się do walki. Każdy tenisista powinien wyrobić swoje rytuały, które pozwolą mu osiągnąć ten cen.

Typowe rytuały podczas meczu tenisowego:
-Tenisista serwujący zawsze odbija trzy razy piłkę od kortu, po czym serwuje.
-Tenisista serwujący bierze trzy piłeczki od podających dzieci i odrzuca jedną.
-Tenisista serwujący bierze głęboki wdech
-Tenisista odbierający serw poprawia naciąg w rakiecie.
-Tenisista wykonuje dla siebie charakterystyczny ruch ręką, nogą lub głową.
-Tenisistka przed serwem lub returnem robi głęboki wdech.

Inne typowe rytuały:
-Tenisista rozciąga mieście w ulubiony dla siebie sposób
-Tenisista nosi w torbie talizman na szczęście

Przykładów rytuałów można wymieniać jeszcze wiele. Ważne jest to, aby każdy znalazł to co dla niego będzie działało. Nie ma tutaj lepszych lub gorszych rytuałów. Nie należy również wymyślać rytuałów na siłę, ponieważ może to więcej zaszkodzić niż przynieść korzyści. Dobrze aby nasze rytuały nie wyglądały komicznie na korcie, tylko były naturalnym elementem gry.

Zobacz inne artykuły o tenisie ziemnym