Główna |Artykuły |

Cardio tenis czyli co prócz gry można robić na korcie!

Napisany przez Redakcja TenisZiemny.info

Cardio tenis jest to nowy rodzaj grupowej aktywności ruchowej, który łączy w sobie grę w tenisa oraz zabawę. Został wymyślony w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku i z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności. Ten rodzaj aktywności fizycznej jest przeznaczony dla osób, które grają w tenisa jak i dla osób, które nigdy wcześniej nie trzymały rakiet tenisowej w ręku. Również wiek nie ma znaczenia. Największą przyjemność z tego typu zajęć czerpie się jednak gdy uczestnicy mają podobny poziom sprawności fizycznej.

Cardio tenis został stworzony jak alternatywa dla tradycyjnych ćwiczeń aerobowych takich jak ćwiczenia na siłowni czy chodzenie na basen. Zadaniem tej aktywności jest poprawa sprawności fizycznej, zwiększenie wytrzymałości, poprawa wyglądu naszej sylwetki oraz nauka gry w tenisa poprzez zabawę. Powyższe cele osiąga się poprzez specjalną konstrukcję treningu oraz dobór odpowiednich ćwiczeń.

Cały trening jest podzielony na trzy fazy:

1. Rozgrzewka (od 5 do 10 minut) podczas której przygotowujemy nasz organizm do bardziej intensywnych ćwiczeń fizycznych
2. Intensywne ćwiczenia cardio (od 30 do 50 minut) podczas tej fazy jesteśmy poddawani krótkim, intensywnym oraz częstym serią ćwiczeń, których celem jest utrzymanie bicia naszego serca na poziomie ćwiczeń aerobowych. Dzięki temu spalamy o wiele szybciej tłuszcz oraz wzmacniamy nasze serce.
3. Odpoczynku (od 5 do 10 minut) jest to ostatnia faza podczas której nasz organizm ma odpocząć i dojść do normalnego stanu.

Dzięki cardio tenisowi możemy nauczyć się gry w tenisa lub poprawić naszą technikę poprzez zabawę ponieważ trening jest w dużo większym stopniu nastawiony na ćwiczenia ruchowe niż na dochodzeniu do perfekcyjnego forehandu czy backhandu. Poprawienie tenisowej techniki wiąże się z wykonywaniem dużej liczby uderzeń podczas każdego treningu.

Często ćwiczenia cardio tenisa odbywają się przy muzyce po to, żeby wzbogacić i urozmaicić nasze spotkanie z tenisem. Muzyka stwarza kompletnie nowe doznania gdy gramy w tenisa. Wybierając się na zajęcia cardio należy mieć na uwadze, że nie wszystkie będą mogły odbywać się przy muzyce, ponieważ na nieketórych obiektach tenisowych jest niedozwolone puszczanie muzyki. Zajęcia odbywają się w mieszanych grupach 4-10 osobowych, zróżnicowanych pod względem wieku.

W Polsce ten rodzaj aktywności fizycznej nie jest jeszcze popularny, ale są już miejsca w których można odbyć treningi cardio. Redakcja TenisZiemny.info miała przyjemność przetestować ten rodzaj niecodziennych ćwiczeń tenisowych na początku w styczniu 2007 roku. Muszę przyznać, że ćwiczenia te zrobiły na nas bardzo pozytywne wrażenie. Polecamy je szczególnie sobą, które dopiero zaczynają przygodę z tenisem lub nigdy wcześniej nie grały i chciałby skosztować odrobimy tenisa w trochę innym wydaniu.

Wyraź swoje zdanie na ten temat na forum

Podyskutuj o artykule Cardio tenis czyli co prócz gry można robić na korcie! na forum tenisowym.

Zobacz inne artykuły o tenisie ziemnym