Główna |Artykuły |

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety tenisowej

Napisany przez Redakcja TenisZiemny.info

Tenis nie należy do najłatwiejszych sporów pod względem technicznym, aby móc czerpać prawdziwą przyjemność z tego sportu musimy wyposażyć się w odpowiednią rakietę tenisową. Posiadając odpowiedni sprzęt szybciej opanujemy technikę i nie będziemy się niepotrzebnie denerwować. Dobór odpowiedniej rakiety nie jest łatwą rzeczą, dlatego przed zakupem należy skonsultować się z trenerem tenisa, który pomoże dokonać nam odpowiedniego wyboru.Poniżej przedstawię kilka zasad, którymi powinniśmy sie kierować wybierając rakietę tenisową. Przedstawię poniżej elementy rakiety, które wpływają na komfort gry.

Główka rakiety:


Wybierając główkę rakiety musimy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Główki rakiet tenisowych są produkowane o powierzchni od 80 do 135 cali kwadratowych. Główki rakiet dzielą się na następujące kategorie:


 • Midsize - od 80 do 93 cali kwadratowych,
 • Midplus - od 94 do 105 cali kwadratowych,
 • Oversize - od 106 do 115 cali kwadratowych,
 • Super Oversize - od 116 cali kwadratowych i większe.

Od wielkości główki zależy siła i precyzja. Im główka rakiety jest większa tym siła uderzenia jest większa, ponadto sweetspot jest większy dzięki czemu nie musimy trafić w piłkę środkiem rakiety (im większa główka tym łatwiej trafić w piłkę). Negatywną cechą dużej główki jest utrata kontroli nad piłką. Główki o wielkości od 95 do 110 cali kwadratowych dają nam kompromis pomiędzy siłą uderzenia, a kontrolą.

Uogólniając rakiety tenisowe z małą główką są przeznaczone dla zaawansowanych tenisistów, którzy poszukują dużej kontroli nad piłką. Rakiety tenisowe z dużą główką są przeznaczone dla osób początkujących i średnio zaawansowanych, którzy poszukują większej siły oraz większego sweetspot (czyli nie zawsze trafiają w piłkę centralnym punktem na główce rakiety).

Długość rakiety:


Podczas turniejów tenisowych można używać rakiety tenisowe, których długość wynosi od 27 do 29 cali. Standardową długością rakiety jest 27 cali. Im rakieta jest dłuższa tym większa rotacja jest nadawana piłce przez nadgarstek. Dłuższymi rakietami również łatwiej się serwuje oraz nadają nieznacznie więcej siły piłce. Z reguły dłuższe rakiety są lżejsze niż standardowe (27 cali), taki zabieg jest stosowany aby nadać większą manewrowość rakiecie tenisowej. Dłuższe rakiety o niezredukowanej wadze są przeznaczone zazwyczaj dla graczy klubowych.

Osoby, które wcześniej grały standardową długością nie powinny mieć, większych problemów aby zacząć grać rakietami dłuższymi nawet o 1,5 cala.

Podsumowując dla osób początkujących i średnio zaawansowanych jest zalecane aby rakieta miała długość od 27 do 27,25 cala.

Waga i Balans:


Waga i balans są to właściwości rakiety tenisowej, które mają olbrzymie znaczenie jak "czujemy" rakietę piłkę podczas gry. Są to wskaźniki, które "odczuwamy" od razu jak weźmiemy rakietę do ręki.

Ciężką rakietą tenisową możemy grać silniejsze piłki, jest bardziej stabilna oraz przenosi mniej drgań.
Lekom rakietą tenisową możemy swobodniej manewrować i jesteśmy wstanie szybciej wykonać zamach.

Często do oznaczenia ciężaru rakiety stosuje się następujące symbole:
 • M - średnia waga,
 • L - lekka,
 • SL - super lekka,
 • XSL extra super lekka.

Na to jak będzie grało się nam daną rakietą ma również duże znaczenie balans. Rakiety tenisowe mogą mieć jeden z trzech rodzajów balansu:
 • Na rączkę (head-light) - ten typ balansu jest zazwyczaj wybierany przez profesjonalnych graczy, wynika to z faktu, że tego typu rakiety dają dużo większą kontrolę nad piłką, a siła nadawana piłce pochodzi od gracza.
 • Na główkę (head-heavy) - ten rodzaj balansu preferują tenisiści, który nie mają dużej siły oraz precyzja granych piłek nie jest dla nich najważniejsza.
 • Obojętny (even balanc) - jest to kompromis pomiędzy balansem na rączkę i na główkę rakiety tenisowej.

Rakiety tenisowe z balansem na główkę oraz obojętnym są z reguły lżejsze, dają więcej siły piłce, kosztem kontroli. Ponadto przenoszą więcej drgań na nadgarstek oraz na łokieć, co negatywnie wpływa na stabilność rakiety.

Dla początkujących graczy najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór rakiety tenisowej o obojętnym balansie. Jeżeli zajdzie potrzeba dość łatwo można zwiększyć wagę rakiety oraz zmienić jej balans z obojętnego na główkę bądź rączkę w zależności od preferencji.

Sztywność rakiety:


Stopień odkształcenia ramy podczas bezpośredniego kontaktu rakiety z piłką ma olbrzymie znaczenie na siłę. Sztywne (twarde) rakiety tenisowe odkształcają się mniej podczas kontaktu z piłką oraz piłka traci mniej na sile. Bardziej elastyczne rakiety odkształcają się więcej podczas kontaktu z piłką oraz tracą więcej energii. Powszechnie panuje błędne przeświadczenie wobec tenisistów, którzy uważają, że bardziej elastycznie rakiety tenisowe oddają więcej energii piłce ponieważ zachodzi efekt "katapulty". Jest to błędny pogląd ponieważ piłka pozostaje w kontakcie z naciągiem przez około 3-5 milisekund, jest to znacznie krótszy czas jaki potrzebuje rama aby powrócić do swojej pierwotnej pozycji, dlatego nie może zajść efekt "katapulty". Natomiast rama absorbuje energie więcej lub mniej w zależności od sztywności.

Sztywność rakiety nie jest tylko związana z siłą jaką oddaje piłce. Jest również związana z komfortem i kontrolą. Generalizując rakiety tenisowe, które zapewniają więcej mocy, dają nam mniej kontroli. Wybierając rakietę tenisową należy pamiętać, że większość zależy od stylu gry. Doświadczeni tenisiści mogą wybierać rakiety tenisowe, które są elastyczne, ponieważ mają długi i pełny zamach, który sam w sobie dostarcza bardzo dużo siły piłce, gdyby używali rakiet sztywnych mogłoby się okazać, że rakieta daje zbyt dużo mocy piłce i powoduje jej wypadanie z kortu. Początkujący, średnio zaawansowani oraz zaawansowani gracze, którzy mają krótki zamach powinni wybrać sztywne rakiety charakteryzujące się większą kontrolą.

Należy pamiętać, że sztywniejsze rakiety tenisowe są mniej wygodne w używaniu. Wynika to z faktu, że przenoszą dużą część drgań na nadgarstek, łokieć oraz bark. Ponadto sztywne rakiety dają nadają mniejszą rotację piłce, ponieważ krótszy jest czas kontaktu piłki z naciągiem.

Układ naciągu:


Układ naciągu rakiety tenisowej ma również bardzo duży wpływ na komfort gry. Generalnie układ naciągu możemy podzielić na:
 • Otwarty (open)
 • Zamknięty (close lub dense)

Otwarty naciąg nadaje piłce większą rotację, ponieważ piłka ma większy kontakt z naciągiem. Ten typ naciągu jest szczególnie polecany tym osobą, które poszukują rakiet nadających dużą rotację. Minusem otwartego naciągu jest niższa żywotność naciągu (trzeba go częściej wymieniać, ponieważ ma większą tendencje do zrywania się). Wynika to z faktu, że naciąg może poruszać się w miarę swobodnie pochłaniając przy tym dużą ilość energii.

Tenisiści, którzy nie grają dużo mocno rotowanych (podkręconych) piłek oraz poszukują dużej kontroli powinni wybrać układ zamknięty.

Podsumowując


Aby wybrać odpowiednią rakietę tenisową należy zwrócić uwagę na takie elementy jak wielkość główki, jej długość wagę, balans, sztywność rakiety oraz układ naciągu tenisowego. Niestety nie ma idealnej metody przy pomocy, której można wskazać idealną rakietę tenisową dla gracza nie znając jego predyspozycji, umiejętności, preferencji i techniki gry. Redakcja serwisu TenisZiemny.info ma nadzieję, że powyższe rady pomogą wam w wyborze odpowiedniego sprzętu tenisowego.

Zapraszamy do skorzystania z działu sprzęt do tenisa - rakiety tenisowe w celu zapoznania się z ofertą najbardziej popularnych modeli rakiet tenisowych takich jak: Dunlop, Fischer, Head, Prince, Wilson i Yonex.

Wyraź swoje zdanie na ten temat na forum

Podyskutuj o artykule Na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety tenisowej na forum tenisowym.

Zobacz inne artykuły o tenisie ziemnym