Główna |Artykuły |

W jaki sposób wyznaczyć odpowiedni rozmiar rączki w rakiecie tenisowej

Napisany przez Redakcja TenisZiemny.info

W celu dobranie odpowiedniej rakiety tenisowej musimy określić swoje umiejętności tenisowe, styl gry, siłę i predyspozycje, więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule pod tytułem". W momencie jak wiemy na czym nam zależy możemy zabrać się za szukanie odpowiedniej rakiety tenisowej. Można to uczynić korzystając z bazy sprzętu tenisowego dostępnej w naszym serwisie.

To jednak nie wszystkie co musimy wiedzieć wybierając się do sklepu. Ostatnim etapem jest wybór odpowiedniej rączki tenisowej. Na szczęście rozmiar roczki nie determinuje nam modelu rakiety jaki musimy wybrać ponieważ większość rakiet tenisowych jest produkowana w każdym rozmiarze.

Roczki rakiet tenisowych mogą być oznaczone symbolem amerykańskim lub europejskim. W poniższej tabelce znajdują się ich zestawienie.

US Europejska
4 cale L0
4 1/8 L1
4 1/4 L2
4 3/8 L3
4 1/2 L4
4 5/8 L5

Istnieje metoda przy pomocy, której jesteśmy wstanie określić odpowiedni dla nasz rozmiar rączki.

Aby tego dokonać musimy mieć dostęp do rakiet tenisowych. W tym celu należy wziąć rakietę do ręki i złapać ją uchwytem forhendowym-wschodnim (tak jak pokazane jest to na zdjęciu). Rączka ma odpowiedni rozmiar gdy jesteśmy wstanie włożyć palec wskazujący w szczelinę, która powstała pomiędzy dłonią a końcówkami palców. Jeżeli w szczelinie jest zbyt wąska aby wsadzić wskazujący palec oznacza to, że uchwyt rączki jest dla nas za mały i potrzebujemy większy. Jeżeli natomiast jest zbyt dużo miejsca pomiędzy dłonią a końcówkami palców oznacza to, że rączka jest dla nas za duża.

Zbyt mała rączka wymaga większej siły mięśni, aby utrzymać rakietę w odpowiedniej pozycji podczas kontaktu z piłka. Granie przez dłuższy czas rakietą o zbyt małej rączce może objawiać się tak zwanym łokciem tenisisty (zbytnie nadwyrężenie łokcia). Podobne skutki występują podczas gry rakietą o zbyt dużej rączce.

Należy pamiętać, że nie ma możliwości zmniejszenia rączki rakiety. Jeżeli nasza ręka jest pomiędzy dostępnymi rozmiarami lepszym rozwiązaniem jest kupno rakiety o mniejszej rączce i nawinięcie na nią dodatkowej owijki, przez co uzyskamy odpowiedni rozmiar. Dokonując takiego zabiegu należy pamiętać, że dodatkowa owijka zwiększa ciężar rakiety (około 10 g) oraz zmienia jej balans.

Wyraź swoje zdanie na ten temat na forum

Podyskutuj o artykule W jaki sposób wyznaczyć odpowiedni rozmiar rączki w rakiecie tenisowej na forum tenisowym.

Zobacz inne artykuły o tenisie ziemnym