Główna |Artykuły |

Czy jestem dobrym tenisistą (NTRP)?

Napisany przez Redakcja TenisZiemny.info

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz sprawdzić czy jesteś dobrym tenisistą. Czy wygrywając sparingi można powiedzieć, że jest się bardzo dobrym graczem. Czy może osoby z którymi gram w tenisa są raczej kiepski a ja wygrywając z nimi jestem tak naprawdę przeciętnym tenisistą. Na to pytanie możemy odpowiedzieć porównując się ze specjalną skalą, która została przygotowana przez United States Tennis Association (USTA) przy współpracy z United States Professional Tennis Association (USPTA) oraz International Health, Racquet and Sportsclub Association (IHRSA)

Skala NTRP pozwala tenisiście porównać nasze umiejętności pod względem technicznym z innymi tenisistami. Skala ta nie uwzględnia siły czy szybkości tenisisty. NTRP określa czym powinien charakteryzować się tenisista na poszczególnym poziomie. W zależności od twoich predyspozycji i zdolności może okazać się że Twój ranking NTRP znajduje się pomiędzy dostępną skalą. Poziom jakim w danym momencie opisujesz swoje umiejętności nie jest przypisany raz na zawsze. Będzie się zmieniał w raz doskonaleniem techniki i umiejętności tenisowych.

NTRP 1.0 - Ten gracz właśnie zaczyna grać w tenisa.
NTRP 1.5 - Ten tenisista ma ograniczone doświadczenie koncentruje się przede wszystkim na utrzymaniu piłki w grze.
NTRP 2.0 - Ten tenisista musi jeszcze zdobyć doświadczenie na korcie. Posiada słabe punkty, jednak zna zasady gry singlowej jak i deblowej.
NTRP 2.5 - Ten tenisista uczy się oceniać tor lotu piłki, jednak posiada braki związane z kryciem kortu. Jest wstanie wymieniać wolne piłki z tenisistami o podobnych umiejętnościach.
NTRP 3.0 - Ten tenisista jest wstanie wymieniać piłki w średnim tempie. Jedna nie czuje się komfortowo ze wszystkimi rodzajami uderzeń. Napotyka kłopoty związane z odpowiednim dopasowaniem kontroli, głębokości i siły uderzenia. W deblu gra w formacji jeden z przody jeden z tyłu.
NTRP 3.5 - Ten tenisista jest wstanie grać lepsze zagrania pod względem skuteczności oraz kierunku na umiarkowanych piłkach. Jednak posiada braki związane ze wprowadzeniem do gry różnorodnych uderzeń i ich głębokością. Ponadto zaczyna wykazywać agresję podczas gry przy siatce, poprawił krycie kortu oraz zaczyna współpracować podczas gry podwójnej.
NTRP 4.0 - Ten tenisista odpowiednie dobiera uderzenia pod względem kontroli, głębokości zagrania zarówno z forhendu jak i bekhendu przy różnych zagraniach dodatkowo potrafi zagrać piłki lobowane, smecze, przygotowanie do ataku przy siatce oraz woleje. Czasem wymusza błędy serwisem. Może przegrywać wymiany przez niecierpliwość. W grze podwójnej zgra zespołowa nie pozostawia nic do życzenia.
NTRP 4.5 - Ten tenisista umie posługiwać się siłą i rotacją. Ponadto zaczyna rodzić sobie z tempem gry ma dobra pracę nóg oraz dobiera technikę gry adekwatnie do przeciwnika. Gra pierwszy serwis silnie i jest wstanie umieścić w karze serwisowym drugi serwis. Jest wstanie odbierać trudne zagrania. Gra agresywnie przy siatce podczas gry podwójnej.
NTRP 5.0 - Ten tenisista ma dobrą antycypację uderzeń i jest w stanie grać efektowne piłki. Podczas gry wykazuje się regularnością. Jest stanie zagrać kończące piłki oraz wymusić błąd przeciwnika. Potrafi kończyć wymianę piłek wolejem. Potrafi grać loby, skróty, półwoleje i smecze. Drugi serw gra z odpowiednią głębokością oraz rotacją.
NTRP 5.5 - Ten gracz jest wstanie grać bardzo silne piłki i/lub regularne zagrania co jest jego największą bronią. Potrafi zmieniać styl i taktykę podczas meczu, potrafi również grać dobrze pod dużą presją
NTRP od 6.0 do 7.0 - Tenisista z NTRP 6.0 przeszedł intensywne szkolenie przygotowujące go do zawodów na poziomie krajowym. Gdy był młodszy był notowany w regionalnych lub krajowych rankingach. Tenisiści posiadający NTPR 6.5 - 7.0 są ro zawodnicy światowej klasy.

Wyraź swoje zdanie na ten temat na forum

Podyskutuj o artykule Czy jestem dobrym tenisistą (NTRP)? na forum tenisowym.

Zobacz inne artykuły o tenisie ziemnym