Główna |

Tenis ziemny: Fed Cup (Puchar Federacji)

Fed Cup (Puchar Federacji) - Wprowadzenie:

Fed Cup dawniej nazywany Pucharem Federacji są drużynowe rozgrywki tenisowe kobiet. Fed Cup jest odpowiednikiem Pucharu Davisa w tenisie kobiecym. Rozgrywki tenisowe są organizowane co roku przez Międzynarodową Federacje Tenisową.

Fed Cup (Puchar Federacji) - Historia:

Początków Pucharu Federacji datowane są na rok 1919 za sprawą Hazel Hotchkiss Wightman, która chciała stworzyć drużynowe zawody kobiet. Początkowo pomysł zawodów został odrzucony. Idea jednak powróciła za sprawą Nell Hopman, a poźniej Mary Hardwick Hare, która w 1962 roku przedstawiła po raz kolejny pomysł kobiecych mistrzostw w tenisie Międzynarodowej Federacji Tenisa (ITF). W 1963 roku IFT po raz pierwszy zorganizowało rozgrywki Pucharu Federacji. Odbyło się to w 50 rocznicę powstania Międzynarodowej Federacji Tenisowej.

W pierwszych zawodach wzięło udział 16 drużyn kobiecych. Do 1975 roku zawodniczki musiały z własnych pieniędzy opłacić koszty udziału w turnieju, ponadto w turnieju nie było nagród pieniężnych. Sytuacja zmieniła się w 1976 roku, za sprawą grupy Colgate, która jako pierwsza była sponsorem Pucharu Federacji. W latach 1981 - 1994 sponsorem turnieju tenisowego była Japońska firma NEC.

Fed Cup (Puchar Federacji): Wyniki

Tenis - Fed Cup (Puchar Federacji): Linki

Oficjalna strona US Open - http://www.fedcup.com/