Główna |

Tenis ziemny: Puchar Davisa (Davis Cup)

Puchar Davisa (Davis Cup) - Wprowadzenie:

Puchar Davisa (Davis Cup), to największe na świecie międzynarodowe męskie drużynowe rozgrywki tenisowe. Zawody są rozgrywane corocznie od 1900 roku. Rozgrywki Pucharu Davisa organizowane są przez International Tennis Federation (ITF). Są rozgrywane pomiędzy zawodnikami z rywalizujących krajów w systemie Knock-out. Kobiecym odpowiednikiem jest Pucharu Davisa jest Fed Cup, dawniej nazywany Pucharem Federacji.

Nazwa Puchar Davisa została nadana dopiero w roku 1945 po śmierci pomysłodawcy zawodów.

Puchar Davisa (Davis Cup) - Historia:

Pomysłodawcami zawodów było czterech studentów Harvardu.Pierwsze rozgrywki Pucharu Davisa odbyły się w 1900 roku w Longwood Cricket Club w Bostonie w stanie Massachusetts. Pierwszymi krajami jakie wzięły udział były Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Początkowo zawody nosiły nazwę International Lawn Tennis Challenge, rozgrywki zostały nazwane Pucharem Davisa dopiero w 1945 roku po śmierci Dwighta Filleya Davis, jednego z pomysłodawców zawodów.

Od 1973 roku w Pucharze Davisa zwyciężały tylko cztery kraje: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja oraz Australia. Dominacja tych krajów została przerwana w 1974 roku, kiedy do finałów zakwalifikowały się Indie oraz Południowa Afryka. Indie postanowiły nie grać przeciwko Południowej Afryce na znak protestu przeciwko apartheidowi. Tym samym Południowa Afryka wygrała Puchar Davisa walk-overem.

Tenis - Puchar Davisa (Davis Cup): Wyniki

Tenis - Puchar Davisa (Davis Cup): Linki

Oficjalna strona Pucharu Davisa (Davis Cup) - http://www.daviscup.com/