Główna |

Tenis ziemny: Turniej Australian Open

Tenis Australian Open - Wprowadzenie:

Tenis ziemny - logo turnieju Australian Open Australian Open - międzynarodowe mistrzostwa Australii w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywany od 1905 roku. Mistrzostwa odbywają się na kortach Melbourne Park w Melbourne.

Turniej Australian Open jest rozgrywany zawsze w trzecim i czwartym tygodniu rozgrywek ATP i WTA rozpoczyna się w trzeci poniedziałek roku.

Tenis Australian Open - Historia:

Międzynarodowe mistrzostwa Australii początkowo rozgrywano na kortach trawiastych, z udziałem najlepszych australijskich tenisistów-amatorów. Zawody gry pojedynczej pań zaczęto rozgrywać dopiero od roku 1922. W latach 1970 - 1986 podczas Australian Open nie odbywały się zawody gry mieszanej.

Przez wiele lat turniej kilkakrotnie zmieniał swoje nazwy. Początkowo rozgrywany jako Mistrzostwa Australii. Od 1927 roku turniej nazywał się Mistrzostwa Australii. Od 1969 roku turniej nazywa się Australian Open i jest to obecnie jego oficjalna nazwa. Turniej nie zawsze rozgrywano w Melbourne. Niegdyś zawody te organizowały inne miasta australijskie, między innymi: Sydney, Adelajda, Brisbane, Perth, a także dwukrotnie organizowany w Nowej Zelandii.

Pierwszym miejscem, na którym odbywał się turniej, była dzielnica Kooyoung, w południowo - wschodniej części Melbourne. W 1988 roku impreza została przeniesiona do Flinders Park, który obecnie nazywa się Melbourne Park, gdzie grano na kortach twardych Rebound Ace.

W latach 1977 - 1985 odstąpiono od rozgrywania turnieju w styczniu, przenosząc go na grudzień. Zmiana terminu na pierwszy miesiąc roku spowodowała, że w 1986 roku mistrzostwa nie odbyły się. W 1977 roku odbyły się dwa razy w grudniu i w styczniu.

Trofea, o które walczą zawodnicy, nazwane zostały imionami słynnych australijskich tenisistów. Panie walczą o puchar Daphne Akhurst, a panowie o trofeum Normana Brookesa.

Główne korty turnieju Australian Open to: Rod Laver Arena, Margaret Smith Court Arena i Vodafone Arena.

Przed turniejem w 2008 roku wymieniona zostanie nawierzchnia kortów kompleksu Melbourne Park z gumowej na twardą.

Tenis - Australian Open: Wyniki

Tenis - Australian Open: Linki

Oficjalna strona Australian Open - http://www.australianopen.com/