Główna |

Tenis - Wimbledon: Wprowadzenie

Wimbledon znajduje się w jednej z 32 dzielnic Londynu, położony jest na południowy zachód od centrum miasta. Turniej odbywa się ma kortach trawiastychstrong> klubu All England Lawn Tennis and Croquet Club. Wimbledon odbywa się zawsze na przełomie czerwca i lipca.

Turniej zaliczany jest do turniejów Wielkiego Szlema. Wimbledon jest od 1877 roku jako mistrzostwa Anglii. Turniej jest również nieoficjalne uznawany za mistrzostwa świata na kortach trawiastych.

Ten turniej tenisowy jest najstarszy i jest określany jako najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. Wimbledon nawołuje do starych tenisowych tradycji. Wszelkie nowatorskie rozwiązania są tam wprowadzane na samym końcu.

Klub All England Lawn Tennis and Croquet Club dysponuje 19 trawiastymi kortami. Piłka po odbiciu od takiej nawierzchni doznaje przyspieszenia. Wimbledon jest w tej chwili jedynym turniejem wielkoszlemowym rozgrywanym na trawie.

Kort centralny powstał na Wimbledonie w 1922 roku i jest w stanie pomieścić 14 000 widzów. Kort centralny jest miejscem rozgrywania wszystkich półfinałów oraz finału. Również odbywają się na nim pojedyncze spotkanie z udziałem najwyżej rozstawionych zawodników. Kolejnym najważniejszym kortem jest kort numer 2, który jest w stanie pomieścić 3 000 widzów. Kort ten jest nazywany Graveyard of Champions (cmentarz mistrzów). Nazwa ta wywodzi się z tego, że wielu faworytów odpadało niespodziewanie w początkowych fazach rozgrywek.

Tradycyjnymi kolorami Wimbledonu jest zielony i fioletowy. W tym kolorze jest logo. Do 2005 roku zielono-fioletowe ubrania były noszone przez sędziów i dzieci od podawania piłek. Aktualnie ubrania są w kolorze granatowym. Ubiory został zaprojektowany przez znanego projektanta Ralpha Laurena.

Tenisiści biorący udział w Wimbledonie zobowiązani do noszenia białych strojów. Ma to nawiązywać do tradycji tenisowych. Tego typu ograniczenie jest stosowane tylko podczas Wimbledońskiego turnieju.

Tenis - Wimbledon: Historia

Pierwszy turniej wimbledoński odbył się w 1877 roku. Początkowo w turnieju brali udział tylko i wyłącznie mężczyźni. W 1884 roku do rozgrywek włączono turniej kobiet oraz debla mężczyzn. 1913 roku do mistrzostw został włączony debel kobiet i gra mieszana. Wimbledon był bojkotowany przez czołowych zawodników amatorskich, do czasu nastania Ery Open - miało to miejsce w 1968 roku.

Tenis - Wimbledon: Wyniki

Tenis - Wimbledon: Linki

Oficjalna strona Turnieju Wimbledon - http://www.wimbledon.org/