Główna |

Historia tenisa ziemnego

Napisany przez AJ

W ostatnich dniach zamieszczamy na łamach naszego portalu informacje dotyczące wyników rozgrywek odbywających się w Pekinie oraz Waszyngtonie. Dziś jednak postanowiliśmy fanom tenisa przybliżyć historię tego sportu.

Twierdzi się, że tenis powstał w XI wieku, we Francji. Wówczas sport ten był rozgrywką odbywającą się na dziedzińcu klasztornym. Dzisiejszą rakietą były ręce, a piłkę odbijało się o ściany i dachy pochyłych części dziedzińca. Gra rozwijała się na przełomie wieków. Chętnie grano w tenisa na dworze króla Ludwika XVI.

Pierwsze narzędzie służące do gry, które dziś moglibyśmy porównać do rakiety pojawiło się w XVI wieku. Były to drewniane rakietki, którymi odbijano piłeczkę.

W roku 1874, dzięki majorowi W.C. Wingfieldowi powstała współczesna wersja tenisa. Grano drewnianymi rakietami, oraz gumowymi piłeczkami powleczonymi flanelą. Sprzęt do gry w tenisa z biegiem czasu ewaluował. Wprowadzone zostały rakiety metalowe i współczesne piłki. Boisko do gry miało kształt dwóch trapezów złączonych podstawami, od 1877 roku przybrało obecny kształt prostokąta. Wtedy tez, w londyńskiej dzielnicy Wimbledon rozegrano pierwszy turniej współczesnego tenisa.

Po raz pierwszy tenis pojawił się na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku, wtedy też został wycofany z programu, i powrócił jako jedna z pokazowych dyscyplin Olimpiady w roku 1988. Od tego czasu, co 4 lata najlepsi tenisiści świata walczą o olimpijskie złoto.
Rozgrywane są rozgrywki pojedyncze jak i duble męskie i żeńskie. Nie ma par mieszanych w programie, aczkolwiek z nimi spotkano się na Igrzyskach w roku 1900, 1906, 1912, 1920 oraz w roku 1924.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat historii tenisa, zapraszamy do przeczytania naszego naszego działu Artykuły > Historia tenisa